Varis Tedavisi

Varis Tedavisi

Varis Cerrahisi :

Skleroterapi:

Halk arasında iğne tedavisi olarak da bilinir. Bu yöntem, yetmezlikli damar içine iğne ile girilip damarı kapatan özel ilaç enjeksiyonu ile damarın kapatılması işlemidir. Skleroterapi, narkozsuz ve ameliyatsız bir işlemdir ve 10-30 dakika sürer. Doktor gerek gördüğünde farklı günlerde 3-4 seans uygulama yapabilir. İşlem sonrası hafif morluklar ve ağrılar oluşabilir fakat geçici olduğu bilinmektedir. Hasta memnuniyeti yüksek seviyededir.

Radyofrekans ile varis tedavisi:

Bu yöntem ile de hastanın diz seviyesinden bir iğne ile damara girilerek şikayetlere yol açan damar hastaya kesi yapmadan vücudun içerisinde kurutulur. Özellikle büyük damarların içerisine kateter (tel) gönderilerek radyofrekans enerjisi ile yakılması ayrıca kılcal varislerin cilt üzerinden yine radyofrekans enerjisi ile yakılması sağlanır. Skleroterapiye uygun olmayan çok ince kılcal damarlar bile bu yöntem ile yok edilebilir.

Lazer ile varis operasyonu:

Bu yöntem radyofrekans yöntemi ile aynıdır sadece radyofrekans yerine lazer enerjisi kullanılarak aynı operasyon yapılabilir.

Geleneksel varis cerrahisi:

Hastaya tanı konulduktan ve operasyon kararı  verildikten sonra ameliyathane koşullarında yaklaşık 30-40 dk da yapılabilen geleneksel stripping ameliyatıdır. Şikayetlere yol açan V.sephana manga damarı 2 küçük kesi ile alınır. Aynı gün hasta taburcu edilir.

Yüzde Kılcal Damar Tedavisi:

Yüz bölgesinde ve özellikle burun çevresinde oluşan kılcal damarlar özel  radyofrekans enerjisi ile herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek kalmadan genellikle 1 ya da 2 seansta tedavi edilir.