Yüz Gençleştirmede Kök Hücre

Yüz Gençleştirmede Kök Hücre

Fibroblast Hücresi

blankCildimizin gençliğinin, parlaklığının ve yumuşaklığının devam etmesi için hücreler arasında kolojen ve elastin gerekmektedir. Cildin altındaki bağ dokusu cildi dik tutan  ve kolajeni oluşturan dokudur. Bağ dokusunu oluşturan hücre grubuna “Fibroblast kök hücreler “ denilmektedir. Genellikle 30’lu yaşlarda başlayan ciltteki yaşlanma süreci ile bu hücreler her 10 yılda bir %20 ölmeye başlar. İşte  bu hücre grubu cildimizden yok olmaya başladığı zaman  bağ dokusu da  çökmeye başlar ve kolajen üretimi azalır. Bu da kırışıklık oluşumunu meydana getirir, ciltte sarkmalar başlar ve yaşlanmak kaçınılmaz olur. Kök hücre ile gençleşme tedavisinde, cilt altındaki bu dokularda eksilmiş olan bölgeleri onarmak için, laboratuvar ortamında fibroblast kök hücreler tekrar üretilir ve cilde geri nakledilir.

Fibroblast hücreleri aynı zamanda, ciltteki yaralanmalarda organizmayı uyararak yarayı tedavi eden sistemi harekete geçirir. Cildimizin gençliğini ve iyileşmesini sağlayan fibroblast hücrelerinin laboratuvarda üretilmesi günümüz teknolojisi ile mümkün hale gelmiştir.

Cildin güneş görmeyen kısmından örneğin kulak arkasından ve estetiği bozmayacak bir şekilde küçük bir biyopsi parçası (4-6 mm) alınır. Kültür sonucunda (4-6 hafta içinde) fibroblastlar yine bakanlık onaylı tam hizmet veren laboratuvarlarda çoğaltılır. Uzman doktorlar eşliğinde uygun planlamalar ile seanslar gerçekleştirilir.

Kök hücreler labaratuvarda çoğaltıldıktan sonra (30-45 gün) bir ay arayla hastanın yüzüne, boynuna ve dekolte bölgesine doktor tarafından enjekte edilir. Bu işlem ortalama 1,5 -2 saat sürer. Kişi uygulama sonrası günlük yaşantısına hemen dönebilir, hastanede yatış gerektirmez.

Fibroblast Kök Hücre yöntemi ile tek kürde cilde 8-10 yıl boyunca ölen hücre sayısı kadar hücre verilebilir.  Diğer yandan yaşlanma süreci devam ettiği için hücreler yaşlanma hızı oranında ölür. Yani cilt için zaman geriye alınmış olur.

Kişiye hiçbir yabancı madde olmaksızın sadece kendi dokusundan üretilmiş fibroblast hücreleri verilir.

Uygulama süreci tamamlandıktan 9-12 ay sonra etkisi en üst seviyeye ulaşır.

Tedavi sonrası jest ve mimiklerde değişiklik görülmez. İfade kaybı yaşanmaz. Yüzün genel hali korunarak gençleştirme ya da diğer tedavi aşamaları tamamlanır.

Estetik Kök Hücre Tedavisi sadece gençleştirme amaçlı değil, akne-akne çukuru, güneş lekeleri, geniş gözenekler, kesik ve yara izleri, cilt sarkmaları gibi deri ve deri altında meydana gelen cilt problemlerinin tedavisinde de kullanılan bir yöntemdir. Estetik Kök Hücre uygulaması sonrası yara ve leke izlerinde belirgin oranda iyileşme gözlenirken cilt dokusunda da düzelme sağlanır.

Estetik Kök Hücre Tedavisi doğal bir uygulama olduğu için bir alt-üst yaş sınırlaması yoktur. Alt yaş sınırı özellikle ergenlik döneminde çokça görülen akne ve akne izleri sorunu temel alındığında bu süreci takip eden kadın-erkek her yaştan kişiye uygulanabilir bir tedavi biçimidir.

 

  • Estetik Alanlarda (Dudak dolgunlaştırma, nazolabial oluklar, dudak üstü sigara çizgileri, çukurluklar),
  • Kırışık giderme uygulamalarında,
  • Kapanmayan kronik yaralarda,
  • Cilt çatlaklarında (strech mark), kaza ya da doğumda meydana gelen doku kayıplarında,
  • Akne, sivilce, su çiçeği izlerinde ve sonrasında oluşabilen çukur izlerinde,
  • Diş hekimliğinde periodontolojik uygulamalarda,
  • Yanık, travma, cerrahi sonrası oluşan oyukluk ve nedbe tedavisinde

Gibi pek çok alanda Avrupa ve Amerika’da da kullanılan FDA ve Sağlık Bakanlığı onaylı bir tedavi yöntemidir.

Kök Hücre uygulamasının yapılacağı bölgelere uyuşturucu krem sürüldüğü için, kişi ancak  diğer enjeksiyonlarda olduğu kadar hafif bir acı hissedebilir ama genellikle ağrısız bir uygulamadır. Tedavi sonrası kişi hemen günlük hayatına geri dönebilir.

Keratinosit Hücre (üst deri hücresi)

blankEpidermis derinin en dıştaki tabakasıdır. Asıl olarak “Keratinosit” adı verilen hücrelerden oluşur. Kalınlığı vücudun bölümüne, yaşa ve cinsiyete bağlı olarak değişir. Çok derin akne skar izlerinde veya sezeryan gibi dikiş izlerinde kaybolan epidermis tabakasını geri yerine getirmek için, üst deriyi de ayrıca tedavi etmek gerekir. Bu amaçla gerçekleştirilen tedavilerde keratinosit hücreler labaratuvarda çoğaltıldıktan sonra (30-45 gün) bir ay arayla hastanın gerekli bölgesine doktor tarafından özel bir yöntemle uygulanır.

SVF (Stromal Vasküler Fraksiyon)

blankYağ dokusundan kök hücre elde edilebileceği anlaşıldığında öncelikle yağın içerisindeki hücrelere ulaşmak için çeşitli enzimatik ve mekanik işlemlerle yağ hücreleri ayrıştırılarak geriye kalan ve pek çok farklı hücreyi bir arada barındıran kompleks kök hücre süspansiyona SVF adı verilir. İçeriğinde yetişkinde bulunan pek çok hücre türü barındırır. Bunlar farklı hücrelere dönüşme yeteneği olan mezenkimal, kan hücrelerini oluşturan hemotopoitik, damarları tedavi eden endotelyal, bağ dokularını oluşturan fibroblast gibi 80-100 farklı tedavi edici özelliği olan kök hücre grubunu içerisinde barındırır.  Estetik cerrahide kalıcı yağ dolgusu, yanık tedavileri, saç ekiminde destekleyici olarak kullanılabilir.